Wtorek, 2024-03-19

Imieniny: Aleksandryny, Józefa

Od roku 1999 nasza szkoła mieści się w nowym przestronnym, wygodnym, trzykondygnacyjnym budynku, który jest usytuowany w bezpiecznej odległości od drogi głównej.

W budynku tym znajduje się 9 dużych i widnych sal lekcyjnych z zapleczami, nowoczesna pracownia komputerowa, sala gimnastyczna z szatniami i natryskami dla dziewcząt i chłopców, biblioteka z bogatym księgozbiorem, sala rewalidacyjna, sala dla oddziału 5-6 latków z zapleczem sanitarnym i szatnią, stołówka, kuchnia, szkolny sklepik, szatnia dla wszystkich uczniów, gdzie mogą zmieniać obuwie i przechowywać swoje okrycie. Szafki dla uczniów na podręczniki. Nowoczesny i w pełni wyposażony gabinet pielęgniarki środowiskowej. Na każdym piętrze znajdują się toalety dla dziewcząt i chłopców oraz duże i przestronne korytarze, gdzie podczas niepogody uczniowie spędzają przerwy, bawią się, grają w tenisa stołowego.

Na parterze znajduje się także sekretariat, gabinet dyrektora i pokój nauczycielski.

W naszej szkole ma także swoje miejsce gabinet lekarski, dzięki któremu w razie potrzeby możemy skorzystać z pomocy medycznej. Przy szkole jest duże trawiaste boisko sportowe, plac zabaw, huśtawki, zjeżdżalnia oraz „Zielona Sala". Cały teren szkolny jest ogrodzony i otoczony ozdobnymi krzewami.

Przy szkole znajduje się również zamknięty obiekt sportowy, na którym jest boisko do piłki nożnej, ręcznej, koszykowej, siatkowej, skocznia w dal, plac zabaw dla dzieci z huśtawkami i zjeżdżalnią oraz „Zielona sala", przystosowana do różnego rodzaju ćwiczeń gimnastycznych, przejściach po równoważni, wspinanie na przyrządy wysokościowe, wspinanie po drabinkach ukośnych i pionowych, podciągania na drążkach o rożnej wysokości czy tablica rzutów do celu.

Szkoła posiada zastępczą salę gimnastyczną, na której można doskonalić umiejętności gry w piłkę koszykową, siatkową oraz rozwijać ogólną sprawność fizyczną dzieci. Na sali znajdują się drabinki, drążki gimnastyczne, lina do wspinania na około 3, 5 m. Posiadamy różnego rodzaju piłki do zabaw i gier zespołowych, zestawy do kometki, skrzynię gimnastyczną pięcioelementową, kozioł oraz inny sprzęt sportowy.

SALA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

Do oddziału przedszkolnego uczęszczają dzieci 5 i 6 letnie. Posiada on dużą salę, szatnię i łazienkę. Sala zajęć jest przestrzenna i kolorowa. Znajduje się w niej wiele gazetek tematycznych, wystaw, kącik przyrody, w którym zgromadzone są ilustracje i okazy przyrodnicze związane z aktualną porą roku. Jest wiele roślin doniczkowych. Sala wyposażona jest w stoliki, krzesła, półki indywidualne dla każdego dziecka. Jest kilka kącików zainteresowań, z których dzieci korzystają w trakcie zabawy.

W szatni również są półeczki dzieci na odzież, obuwie i stroje gimnastyczne.. Jest tutaj kącik dla rodziców, w którym wystawiane są wytwory prac dzieci oraz artykuły związane z wychowaniem i opieką dzieci.

W łazience są toalety dostosowane do dzieci w wieku przedszkolnym, umywalki oraz ręczniki każdego dziecka.

W oddziale przedszkolnym tworzone są warunki umożliwiające rozwój dziecka zgodny z indywidualnymi możliwościami, potrzebami i zainteresowaniami.

W tych salach uczą się dzieci z klas młodszych. Duże, jasne i kolorowe sale, to miejsce gdzie najmłodsi chętnie spędzają czas. Tutaj zdobywają wiedzę, nabywają umiejętności i bawią się.

Pracownia języka polskiego wyposażona jest w telewizor i wideo. Znajduje się tu bogata kolekcja słowników i encyklopedii, plansz i innych pomocy potrzebnych do edukacji polonistycznej. Pracownię wzbogacają umieszczone w niej gabloty Izby Pamięci Narodowej.

Pracownia matematyczna mieści się w pomieszczeniu nr 13, w klasie tej odbywają się także lekcje historii. Jest to klasa posiadająca zaplecze, w której na specjalnych stojakach umieszczone są mapy historyczne. W klasie na ścianach rozwieszone są plansze do nauczania matematyki jak również do nauczania historii.

W pracowni komputerowej znajduje się dziesięć stanowisk do pracy. Tutaj nasi uczniowie mogą poznawać tajniki komputera, tworzyć swoje pierwsze dokumenty tekstowe i graficzne, korzystać z edukacyjnych gier dydaktycznych. Za pomocą Internetu poszerzają swoją wiedzę o świecie.

Biblioteka szkolna jest jasnym, przestrzennym, wyposażonym w nowe półki pomieszczeniem, w którym znajduje się również czytelnia. Nasz księgozbiór liczy około 4000 tytułów. Na wydzielonych półkach każde dziecko znajdzie książkę odpowiednią do swojego wieku i zainteresowania. Znajdują się tu, bowiem bajki i baśnie dla najmłodszych czytelników, lektury szkolne dla poszczególnych klas, beletrystyka, książki przyrodnicze, historyczne i inne oraz różnorodne słowniki, encyklopedie i czasopisma.

Nauczyciele znajdą tu książki metodyczne pomocne w nauczaniu różnych przedmiotów. Z naszej biblioteki korzystają też uczniowie gimnazjum.

9

w naszej szkole jest także sala do zajęć rewalidacyjnych. Tutaj dzieci specjalnej troski mogą uczyć się, wykonywać ćwiczenia ruchowe, doskonalić wymowę.

W naszej szkole jest także kuchnia, gdzie można przygotować smaczne posiłki oraz stołówka, na której uczniowie codziennie spożywają śniadanie.

Nasza szkoła, co roku organizuje imprezy dla rodziców naszych uczniów, społeczności lokalnej oraz władz. Są to między innymi spotkania opłatkowe, dzień seniora, śniadanie wielkanocne, rodzinne biesiadowanie i wiele innych.

Przebywając w naszej szkole, uczniowie w ramach wycieczek przedmiotowych i nie tylko, bardzo często odwiedzają zakątki najbliższej okolicy. Znajdujący się w Wielkim Buczku park wraz z trzema stawami stanowią miejsce spacerów i wycieczek rowerowych. Zapaleni wędkarze znajdą tu miejsce na połowy ryb takich jak: karpie, amury, płocie czy nawet szczupaki. Okoliczna fauna i flora zaprasza swoją bujnością. W zaciszu konarów drzew i krzewów można wspaniale odpocząć i wyciszyć się.