bgMenuB.jpg
  • Do wakacji: -31 dni

Jesteś tu: Strona główna » Historia szkoły

Szkoła Podstawowa w Wielkim Buczku istnieje już od 1790 roku, jednak początkowo zajęcia odbywały się w domach prywatnych. Pierwszy (biały) budynek szkolny został wybudowany w 1802 roku.

Biały budynek

Szkoła Podstawowa w Wielkim Buczku "Budynek Biały"

Natomiast drugi (czerwony) budynek wybudowano w roku 1902.

Czerwony budynek

Szkoła Podstawowa w Wielkim Buczku "Budynek Czerwony"

Od momentu powstania szkoły, w jej murach pracowało wielu nauczycieli i kierowało nią wielu dyrektorów. Pierwszym polskim nauczycielem w tutejszej szkole był Jan Utecht, po nim nauczanie objął Kidoń, a następnie Kukucz. Kolejnym nauczycielem a zarazem kierownikiem naszej szkoły został Franciszek Mikołajczak, który prowadził ją do 1939 roku. W czasie II wojny swiatowej do szkoły uczęszczały tylko niemieckie dzieci nauczane przez niemiecką nauczycielkę. Po zakończeniu wojny stanowisko nauczyciela dla polskich dzieci objął Wacław Niechciał, a kierownikiem szkoły został Julian Gajewski, który funkcję tę pełnił do roku 1950.

Z dniem 1 września 1950 roku kierownikiem szkoły został Antoni Janik, którego w roku 1968 zastąpił Bogdan Świtała. W roku 1976 stanowisko dyrektora szkoły objął Henryk Wojtoniak. Od roku 1987 do 2004 funkcję dyrektora w naszej szkole pełniła pani Janina Wojtoniak. Ze względu na dużą ilość uczniów, w roku 1980 dyrektor p. H. Wojtoniak rozpoczął energiczne starania o budowę nowej szkoły które, kontynuowała jego żona dyrektor p. J. Wojtoniak. W rezultacie dnia 23 listopada 1999 roku weszliśmy do nowego budynku szkolnego.

Szkoła Podstawowa w Wielkim Buczku  Nowy Budynek

Wspólnym wysiłkiem wszystkich nauczycieli, rodziców i sponsorów urządzono i przygotowano do nauki sale lekcyjne. Uwieńczeniem tego wieloletniego dzieła było poświęcenie nowej szkoły dnia 19 września 2000 r. przez ks. Biskupa Stanisława Napierałę. Od tej pory dzień ten jest świętem naszej szkoły. Z dniem 1 września 2004 r. dyrektorem naszej szkoły został Zdzisław Mikołajczyk. Funkcję tę pełni do chwili obecnej.

Nowy budynek szkolny

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2012"

Mentor YDP Entelo