Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

ŚWIĘTO NASZEJ SZKOŁY

Święto naszej szkoły

18 września uczniowie klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z nauczycielami i rodzicami uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach i zoo w Opolu. Muzeum Wsi Opolskiej jest wyjątkową atrakcją województwa opolskiego. Na liczącym 10 ha terenie obsadzonym drzewami i bujną zielenią zgromadzono budynki pogrupowane w dziewięciu zagrodach. Wśród nich znajduje się wiele unikatowych obiektów. Dzieci mogły zobaczyć nie tylko pełne autentyzmu zagrody z budynkami gospodarczymi i przydomowymi ogródkami, ogrodzone oryginalnymi płotami, ale również kilka unikatowych obiektów. Należy do nich przede wszystkim najstarszy obiekt w Muzeum – drewniany kościółek z Gręboszowa wybudowany w 1613 roku.  Kolejną atrakcją jest młyn wodny, któremu uroku dodaje malownicze wkomponowanie w sztuczny ciek wodny okalający teren Muzeum. Obiekt można nie tylko zwiedzać i podziwiać jego konstrukcję, ale także można się przyjrzeć działaniu głównego mechanizmu młyna. W jednej z chałup wnętrze zostało zaaranżowane na wiejską klasę oraz mieszkanie nauczyciela. Zgromadzone w szkolnej izbie meble i sprzęty prezentują typowe urządzenie wiejskich szkół, dzieci mogły usiąść w szkolnych ławkach. Natomiast pokój nauczyciela został wyposażony w meble wykonane w miejskim warsztacie stolarskim. Kilka oryginalnych sprzętów znajduje się także w nauczycielskiej kuchni. Między innymi można w niej znaleźć poprzedniczkę popularnej dziś kuchenki mikrofalowej – zgrabną kuchenkę naftową. W izbie kolejnej chaty zgromadzono wyposażenie i zaaranżowano sklep z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w którym znajdują się oryginalne szafki firmowe dr Oetkera oraz Knorra, a na półkach stoi proszek do prania Persil i inne produkty firmy Henkel. W Muzeum Wsi Opolskiej znajdują się także: kuźnia, w której można podglądnąć pracę kowala; bajkowo usytuowana wśród zieleni pasieka; dwa wiatraki; piec piekarski, wieża – dzwonnica, zgromadzone dawne maszyny rolnicze i wiele innych interesujących obiektów. Dużą atrakcja dla uczestników wycieczki były kozy i owce, pasące się w zagrodach wiejskich.

Po zwiedzeniu skansenu i zakupie pamiątek, uczestnicy wycieczki udali się do zoo w Opolu, gdzie mogli podziwiać wiele zwierząt i zrelaksować się na placu zabaw. Ogród zoologiczny w Opolu  zlokalizowany jest na Wyspie Bolko. Znajduje się w nim ponad 1000 zwierząt reprezentujących 227 gatunków; 89 gatunków ptaków, 73 gatunki ssaków, 43 gatunki bezkręgowców, po 11 gatunków gadów i płazów. Po wędrówce wśród zwierząt, dzieci spożyły posiłek i udaliśmy się w drogę powrotną.  Nieco zmęczeni, ale zadowoleni z wyprawy z okazji święta naszej szkoły, szczęśliwie wróciliśmy do domu.

M.N.